This Website and the Sub Sites attached to it use cookies. For details please click here. By continuing to use this Website or any Sub Sites, you are consenting to the use of these cookies. You can switch off cookies at any time using your browser settings but if you do, this may affect your user experience.
Progress
Please wait...
banner_image

1st XI league champions


Posted by Kevin Owens on 30/06/2015 07:00



1st XI - league champions
1936 - 1958: One division only      
       
Year Division 1    
       
1936 Yeadon    
1937 Otley    
1938 Ilkley    
1939 Otley    
1940 Horsforth Hall Park    
1941 Earby    
1942 Otley    
1943 Otley    
1944 Burley    
1945 Skipton    
1946 Ilkley    
1947 Guiseley/Ilkley/Rawdon    
1948 North Leeds    
1949 Ilkley    
1950 Menston    
1951 North Leeds    
1952 Ilkley    
1953 North Leeds    
1954 Otley DP&E    
1955 Ilkley    
1956 North Leeds    
1957 Guiseley    
1958 Guiseley    
       
1959 - 1999: Two divisions      
       
Year Division 1 Division 2  
       
1959 Ilkley Rawdon  
1960 Horsforth Hall Park/Horsforth Burley/Gargrave/Thackley  
1961 Otley DP&E Rawdon  
1962 North Leeds Menston  
1963 Otley DP&E Gargrave  
1964 Burley Illingworth  
1965 Guiseley/Illingworth Menston  
1966 Guiseley/Otley Ilkley  
1967 Guiseley Steeton  
1968 Horsforth Hall Park Illingworth  
1969 Guiseley Tong Park  
1970 Gargrave Knaresborough  
1971 Guiseley Crossflatts  
1972 North Leeds Alwoodley/Steeton  
1973 Guiseley Burley  
1974 Otley Illingworth  
1975 Knaresborough Horsforth  
1976 Knaresborough Tong Park  
1977 Knaresborough Crossflatts  
1978 Knaresborough North Leeds  
1979 Knaresborough Tong Park  
1980 Knaresborough Horsforth Hall Park  
1981 Ilkley - capt Phil Sant Adel - capt SK Lax  
1982 Otley Crossflatts  
1983 Knaresborough Illingworth  
1984 Knaresborough - capt Mike Baxendall Addingham - capt Graham Storr  
1985 Otley - capt Ray Beadle Horsforth - capt Pete Tooley  
1986 Otley Horsforth Hall Park  
1987 Otley Rawdon  
1988 Otley Adel  
1989 Adel Tong Park  
1990 Ilkley Horsforth  
1991 Horsforth Illingworth  
1992 Otley Steeton  
1993 Otley Addingham  
1994 Horsforth Hall Park - capt Dennis Rock Knaresborough - Mike Baxendall  
1995 Beckwithshaw Steeton  
1996 Rawdon Guiseley  
1997 Adel Calverley - capt Andrew Carroll  
1998 Adel Burley  
1999 Steeton - capt Stuart Hudson Skipton - capt Chris Gott  
       
2000 onwards: Three divisions      
       
Year Division 1 Division 2 Division 3
       
2000 Guiseley Menston Kirkstall Educational
2001 Bilton - capt M Emmerson Green Lane - capt A Pickersgill Pool - capt R Carlton
2002 Adel Horsforth Hall Park Thackley
2003 Bilton - capt M Emmerson Kirkstall Educational - capt M Hall Skipton - capt D Whiteley
2004 Bilton - capt Toby Drummond Burley - capt Richard Harrison Bardsey - capt Andy Bowes
2005 Bilton - capt Toby Drummond Pool - capt David Murphy Upper Wharfedale - capt Andrew Smith
2006 Kirkstall Educational - capt Andy Siddall Collingham - capt Ben Driver Harden - capt Tony Bairstow
2007 Collingham Rawdon Colton
2008 Kirkstall Educational - capt Stuart Hudson Silsden Thackley
2009 Beckwithshaw - capt Ben Quick Pool - capt Scott Bent Bolton Villas - capt Steve Shuttleworth
2010 Burley Follifoot Menston
2011 Thackley - capt Leon Harber Ben Rhydding - capt Nick Smith Bardsey - capt Gary Hopton
2012 Collingham - capt Sam Anderson Harden - capt Richard Wear Colton - capt Nick Thackray
2013 Beckwithshaw - capt Ben Quick Ilkley - capt Nick Cockroft Skipton - capt Graham Summersgill
2014 Otley - capt James Davies Follifoot Horsforth
2015 Otley - capt James Davies Horsforth - capt Leon Harber Addingham - Tom Smallwood
2016 Beckwithshaw - capt Alex Lilley Colton - capt Daniel Gautrey Horsforth Hall Park - capt William Brown
2017 Beckwithshaw - capt Alex Lilley Adel - capt Andy Laws Olicanian - capt Harry Smallwood

 

Back to records