This Website and the Sub Sites attached to it use cookies. For details please click here. By continuing to use this Website or any Sub Sites, you are consenting to the use of these cookies. You can switch off cookies at any time using your browser settings but if you do, this may affect your user experience.
Progress
Please wait...
banner_image

Waddilove Cup


Posted by Kevin Owens on 30/06/2015 06:51



1st XI - Waddilove Cup 
Year   Semi-finalists Final venue Winners
               
    NB teams in blue denotes finalists    
               
1936   Earby  Ilkley Otley  Yeadon   Yeadon
1937   Ilkley  Otley Skipton Yeadon   Yeadon
1938   Burley Earby Ilkley Yeadon   Ilkley
1939   Earby Guiseley Ilkley  Otley   Earby
1940   No competition          
1941   No competition          
1942   Addingham  Burley Menston  Otley   Otley
1943   Burley Menston Octurians  Otley   Otley
1944   Burley  Horsforth Hall Park Horsforth Rawdon   Burley
1945   No competition          
1946   Guiseley Ilkley Menston  Rawdon   Ilkley/Rawdon
1947   Addingham Horsforth Hall Park Ilkley  Rawdon   Rawdon
1948   Burley  Earby Guiseley North Leeds   Earby
1949   Burley Guiseley Ilkley North Leeds   Ilkley
1950   Guiseley Ilkley Rawdon  Silsden   Rawdon
1951   Ilkley Menston Otley Silsden   Menston
1952   Guiseley Horsforth Ilkley Rawdon   Guiseley
1953   Burley Guiseley Horsforth Otley   Horsforth
1954   Horsforth Hall Park North Leeds Otley Otley DP&E   Horsforth Hall Park
1955   Burley Guiseley North Leeds Otley DP&E   North Leeds
1956   Burley Guiseley Menston Otley DP&E   Burley
1957   Burley Horsforth Hall Park Horsforth Ilkley   Burley
1958   Ilkley North Leeds Otley Silsden   Otley
1959   Ilkley Otley Otley DP&E Thackley   Otley
1960   Horsforth Otley Rawdon Silsden   Otley
1961   Bilton Guiseley Otley DP&E Skipton   Guiseley
1962   Bilton Green Lane Ilkley Silsden   Silsden
1963   Gargrave Guiseley Knaresborough Menston   Guiseley
1964   Burley Green Lane Guiseley Ilkley   Burley
1965   Bilton Burley Guiseley Rawdon   Guiseley
1966   Burley Follifoot Ilkley Silsden   Burley
1967   Guiseley Ilkley North Leeds Thackley   Guiseley
1968   Guiseley Ilkley North Leeds Tong Park   Tong Park
1969   Guiseley Horsforth Hall Park Knaresborough Steeton   Guiseley
1970   Calverley Gargrave Guiseley Knaresborough   Knaresborough
1971   Guiseley Knaresborough Steeton Tong Park   Knaresborough
1972   Addingham Crossflatts Guiseley Otley   Otley
1973   Alwoodley Crossflatts Guiseley Ilkley   Ilkley
1974   Addingham Guiseley Illingworth Menston   Guiseley
1975   Calverley Guiseley Horsforth Hall Park Ilkley   Ilkley
1976   Addingham Crossflatts Horsforth Otley   Otley
1977   Alwoodley Crossflatts Green Lane Knaresborough   Knaresborough
1978   Calverley Green Lane Knaresborough Otley   Knaresborough
1979   Alwoodley Illingworth Knaresborough Rawdon   Knaresborough
1980   Guiseley Horsforth Knaresborough North Leeds   Knaresborough
1981   Addingham Ilkley Knaresborough Otley   Otley - capt Ray Beadle
1982   Alwoodley Crossflatts Ilkley Otley   Crossflatts
1983   Burley Knaresborough Menston Skipton   Menston
1984   Adel Horsforth Ilkley Otley   Adel - capt SK Lux
1985   Guiseley Knaresborough Otley Skipton   Otley - capt Ray Beadle
1986   Burley Illingworth Knaresborough Menston   Knaresborough
1987   Addingham Alwoodley Horsforth Hall Park Otley   Otley
1988   Addingham Burley Knaresborough Otley   Otley
1989   Beckwithshaw Guiseley Ilkley Menston   Ilkley
1990   Addingham Adel Alwoodley Tong Park   Tong Park
1991   Calverley Horsforth Hall Park Horsforth Otley   Horsforth
1992   Adel Steeton Skipton Bilton   Skipton
1993   Otley Menston Knaresborough Skipton Ilkley Skipton
1994   Adel Follifoot Guiseley Skipton   Skipton
1995   Horsforth Hall Park Horsforth Rawdon Skipton   Horsforth
1996   Adel Bilton Otley Skipton   Bilton
1997   Follifoot Guiseley Horsforth Hall Park Illingworth   Horsforth Hall Park
1998   Calverley Follifoot Knaresborough Steeton   Knaresborough
1999   Adel Guiseley North Leeds Steeton   Steeton
2000   Beckwithshaw Burley Guiseley Skipton   Burley
2001   Adel Beckwithshaw Guiseley Rawdon   Guiseley - capt Steve Thompson
2002   Bilton Guiseley Horsforth Hall Park Pool   Guiseley
2003   Bilton Guiseley North Leeds Tong Park   Guiseley - capt M Ross
2004   Adel Bilton Calverley Follifoot   Bilton - capt Toby Drummond
2005   Beckwithshaw Bilton North Leeds Steeton   Bilton  - capt Toby Drummond
2006   Adel Bilton Otley Pool   Bilton - capt Andy Walker
2007   Collingham Pool Steeton Tong Park   Pool
2008   Calverley Green Lane Kirkstall Educational Otley   Kirkstall Educational - capt Stuart Hudson
2009   Beckwithshaw Burley North Leeds Rawdon   Beckwithshaw - capt Ben Quick
2010   Bilton Burley Green Lane Kirkstall Educational   Burley
2011   Follifoot Steeton Burley Beckwithshaw Colton Burley - capt Mark Harrison
2012   Steeton Ben Rhydding Burley Collingham Ilkley Collingham - capt Sam Anderson
2013   Beckwithshaw Otley Follifoot Burley Knaresborough Burley - capt Chris Peareth
2014   Adel Collingham Guiseley Otley Otley Otley - capt James Davies
2015   Burley Horsforth Otley Bilton Bilton Bilton - capt Vic Craven
2016   Burley Otley Tong Park Esholt North Leeds Pool Otley - capt James Davies
2017   Bilton Ilkley Burley Beckwithshaw Steeton Beckwithshaw - capt Alex Lilley

 

Total semi-finals     Total final appearances     Total victories     Final host grounds  
                     
Guiseley 33   Guiseley 20   Otley 13   Ilkley 22
Otley 30   Otley 20   Guiseley 10   Otley 13
Burley 24   Burley 14   Burley 9   Guiseley 9
Ilkley 24   Ilkley 13   Knaresborough 8   Burley 8
Knaresborough 15   Knaresborough 10   Ilkley (one tie) 6   Knaresborough 8
North Leeds 13   Rawdon 7   Bilton 5   Rawdon 5
Bilton 13   Bilton 7   Horsforth 3   Otley DP&E 4
Horsforth Hall Park 11   Horsforth Hall Park 6   Rawdon (one tie) 3   Bilton 3
Menston 11   Menston 6   Skipton 3   Pool 2
Adel 11   Adel 5   Collingham 2   Collingham 1
Horsforth 11   North Leeds 5   Earby 2   Colton 1
Skipton 10   Skipton 5   Horsforth Hall Park 2   New Rover 1
Rawdon 10   Horsforth 4   Menston 2   Alwoodley 1
Addingham 9   Steeton 4   Tong Park 2   Yeadon 1
Steeton 9   Crossflatts 3   Yeadon 2   Steeton 1
Calverley 7   Follifoot 3   Beckwithshaw 2      
Follifoot 7   Otley DP&E 3   Adel 1      
Green Lane 7   Silsden 3   Crossflatts 1      
Beckwithshaw 7   Tong Park Esholt 3   Kirkstall Educational 1      
Alwoodley 6   Beckwithshaw 3   North Leeds 1      
Silsden 6   Collingham 2   Pool 1      
Tong Park Esholt 6   Earby 2   Silsden 1      
Otley DP&E 5   Addingham 2   Steeton 1      
Crossflatts 5   Yeadon 2            
Earby 4   Alwoodley 1            
Illingworth 4   Ben Rhydding 1            
Collingham 3   Green Lane 1            
Pool 3   Kirkstall Educational 1            
Yeadon 3   Pool 1            
Gargrave 2                  
Kirkstall Educational 2                  
Thackley 2                  
Octurians 1                  

 

Back to records